[UTRINKI] Sodna simulacija z dijaki SVŠGUGL
Na Evropski pravni fakulteti smo pripravili simulacijo glavne obravnave v namišljenem kazenskem postopku, v kateri so se v veščinah javnega nastopanja, argumentiranja in pravnega razmišljanja preizkusili dijakinje in dijaki Umetniške gimnazije v Ljubljani. V vlogah obdolženega, njegovega zagovornika, državnega tožilca, policistov, prič in izvedencev so se izkazali z izjemno zavzetostjo, prepričljivimi nastopi in dobrim razumevanjem kazenskega postopka. Razprava o tem, ali je obdolženi storil očitano kaznivo dejanje velike tatvine, se je razvila v dinamično in vsebinsko bogato debato, ki je pokazala visoko raven pripravljenosti sodelujočih. Kratko poročilo iz glavne obravnave je napisala dijakinja, ki je igra vlogo novinarke, ki spremlja ta postopek.
»V prostoru je bila čista tišina. Najprej sta vstopili sodnica in zapisničarka, nato pa je ta pozvala še druge udeležence, da se pridružijo in spremljajo glavno obravnavo. Sodnica je poklicala obdolženko, zapisničarka pa je preverila njene osebne podatke. Obdolženka je zanikala krivdo in se odločila, da se bo branila z molkom. Sledilo je zaslišanje prič, izvedencev in policistov. Končni besedi sta imeli državna tožilka in odvetnica. Ljudstvo je glasovalo. Obdolžena je bila obsojena storitve kaznivega dejanja velike tatvine.«
Lea Kostanjevec, dijakinja
