- Domov
- >
- Mednarodno sodelovanje
- >
- Erasmus+
- >
- Finančna pomoč
Finančna pomoč
Erasmus finančna pomoč je mesečna dotacija, ki študentu pomaga kriti stroške potovanja in bivanja (vključno s stroški zavarovanja in vize), ki nastanejo z mobilnostjo. Erasmus študentom, ne glede na to, ali jim je bila dodeljena dotacija ali ne, na institucijah gostiteljicah ni potrebno plačati šolnine, vpisnine, izpitov in dostopa do knjižnice. Prav tako ohranijo pravico do ostalih morebitnih štipendij. S pridobitvijo Erasmus statusa študent dobi možnost pridobitve dotacije, vendar mu le-ta ne pripade avtomatsko. Fakulteta zaprosi za sredstva za svoje študente na letnem nacionalnem razpisu, vendar so sredstva omejena in zaradi rasti obsega aktivnosti ter vedno večjega povpraševanja po mobilnostih na Novi univerzi, ni mogoče zagotoviti sofinanciranja vseh aktivnosti.
CMEPIUS določi najnižje in najvišje dovoljene mesečne zneske sofinanciranja. Višina dotacije za posameznega študenta je opredeljena v Sporazumu o Erasmus+ dotaciji in se razlikuje glede na državo gostiteljico ter glede na posamezno programsko leto.
Erasmus študent ni samodejno upravičen do Erasmus+ finančne dotacije, ampak mora zaprositi za Erasmus dotacijo v skladu z aktualnim razpisom.
80% finančne dotacije se izbranim kandidatom nakaže pred pričetkom mobilnosti, preostanek pa po zaključku mobilnosti, ob oddani zaključni dokumentaciji.
Dotacija je lahko odobrena samo za čas trajanja rednih študijskih obveznosti v skladu z akademskim koledarjem na partnerski instituciji ter v okviru najkrajšega oziroma najdaljšega upravičenega obdobja. Datum začetka Erasmus aktivnosti (ki ga mora študent vpisati v prijavo in prošnjo za finančno dotacijo) je prvi dan, ko mora biti študent prisoten na instituciji gostiteljici. To je lahko npr. datum začetka prvega tečaja/prvega delovnega dne, dogodka za dobrodošlico, ki ga organizira institucija gostiteljica, ali jezikovnega in medkulturnega tečaja. Datum zaključka Erasmus aktivnosti (ki ga mora študent vpisati v prijavo in prošnjo za finančno dotacijo) je zadnji dan, ko mora biti študent prisoten na instituciji gostiteljici. To je lahko npr. zadnji dan izpitnega obdobja/predavanj/dela/obvezne prisotnosti. Čas potovanja v skladu s pogoji programa ne sme biti vštet v trajanje obdobja, za katerega je študent upravičen do prejema finančne dotacije, razen kadar gre za zeleno potovanje.
Finančna dotacija Erasmus+ stroške študija v tujini običajno le sofinancira in jih ne pokrije v celoti.
Višine Erasmus dotacije v okviru projekta Erasmus+ 2024 za posamezno skupino držav znaša:
SKUPINA 1 674 EUR/mesec
Države z višjimi življenjskimi stroški Avstrija, Belgija, Danska, Finska, Francija, Nemčija, Islandija, Irska, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Švedska.
SKUPINA 2 606 EUR/mesec
Države s srednjimi življenjskimi stroški Ciper, Češka, Estonija, Grčija, Latvija, Malta, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija.
SKUPINA 3 550 EUR/mesec
Države z nižjimi življenjskimi stroški Bolgarija, Hrvaška, Litva, Madžarska, Poljska, Romunija, Severna Makedonija, Srbija, Turčija.
Rok za oddajo vloge za dotacijo Erasmus+: 30 dni pred začetkom mobilnosti udeleženca.
Novost v programskem letu 2024: Vsi študenti, ki bodo šli na izmenjavo, bodo po novem poleg dotacije za bivanje prejeli še sredstva za pot. Za izračun razdalje se uporablja Erasmus kalkulator. Tisti, ki bodo potovali zeleno, bodo prejeli višji znesek, kot izhaja iz aktualnega razpisa.
Dodatek za študente z manj priložnostmi
Študenti iz okolij z manj priložnosti bodo lahko zaprosili za dodatna finančna sredstva programa Erasmus+. Dodatek znaša 250 EUR/mesec.
Študenti, ki izpolnjujejo v razpisu navedene pogoje in se uvrščajo v eno iz med skupin udeležencev z manj priložnostmi lahko zaprosijo za dodatna finančna sredstva programa Erasmus+. Sredstva so omejena.
Rok za oddajo vloge za dodatek za študente iz okolij z manj možnostmi: 30 dni pred začetkom mobilnosti udeleženca.
Dodatek za zeleno potovanje
Vsak udeleženec, ki izpolnjuje pogoje za trajnostno (zeleno) potovanje, prejme dodatek za zeleno potovanje. Zeleno potovanje je opredeljeno kot potovanje, pri katere se za večji del potovanja uporabljajo prevozna sredstva z manjšimi emisijami, kot so avtobus, vlak ali souporaba avtomobila.
Kot dokazilo o uporabi trajnostnih prevoznih sredstev se uporablja častna izjava , ki jo podpišeta oseba, ki prejme nepovratna sredstva za potne stroške, in organizacija pošiljateljica.
Enkratni dodatek k individualni podpori za zeleno potovanje znaša 50 € + do 4 dodatni dnevi za pot.
Častna izjava za zeleno potovanje je dostopna tukaj.
Rok za oddajo vloge: 30 dni pred začetkom mobilnosti udeleženca (skupaj s prošnjo za pridobitev Erasmus+ štipendije).
Podpora za vključevanje za udeležence (PP)
Študenti s posebnimi potrebami, katerim bo odobrena Erasmus dotacija, lahko zaprosijo za dodatna finančna sredstva programa Erasmus+.
V okviru programa Erasmus+ so udeleženci s posebnimi potrebami upravičeni do posebne obravnave ne samo pri določanju pogojev sofinanciranja, temveč tudi pri zagotavljanju in nudenju vsestranske podpore pri odločitvi za odhod na mobilnost, spremljanju v času mobilnosti in integraciji po vrnitvi. Med osebe s posebnimi potrebami se uvrščajo posamezniki, ki potrebujejo izvajanje programov z dodatno strokovno pomočjo ali prilagoditvami glede na naravo specifične posebne potrebe.
Za več informacij nas kontaktirajte na international@nova-uni.si.
Dodatna sredstva za udeležence s posebnimi potrebami temeljijo na realnih stroških, ki morajo biti dokazljivi z računi. Povrne se 100 % dejansko nastalih upravičenih stroškov.
Rok za oddajo vloge: 40 dni pred začetkom mobilnosti udeleženca s posebnimi potrebami.
Erasmus študenti brez Erasmus dotacije (Zero-grant študenti)
Pridobitev Erasmus dotacije ni pogoj za udeležbo na Erasmus izmenjavi. V primeru, da je interesa več kot je razpoložljivih finančnih sredstev, lahko študent v tujino odide tudi kot ERASMUS+ študent brez finančne dotacije (t. i. ZERO GRANT študent).