- Domov
- >
- Mednarodno sodelovanje
- >
- Erasmus+
- >
- Splošne informacije
Splošne informacije
Erasmus+ je program Evropske unije, ki naslavlja mednarodno sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa. Erasmus+ je ključno orodje EU, ki bo uresničeval cilje in smernice dokumenta Evropski izobraževalni prostor (European Education Area) z namenom priprave Evrope na digitalne in zelene spremembe s sodelovanjem vseh članic EU.
Namen programa Erasmus+ je dvig kakovosti izobraževanja in usposabljanja ter s tem krepitev socialne kohezije in konkurenčnosti gospodarstva Unije. Z visokokakovostnim, vključujočim izobraževanjem in usposabljanjem ter priložnostnim in neformalnim učenjem se mladim in udeležencem vseh starosti zagotovijo kvalifikacije in spretnosti, potrebne za njihovo pomembno sodelovanje v demokratični družbi, medkulturno razumevanje in uspešne prehode na trgu dela.
Erasmus+ na podlagi uspeha Erasmus+ programa v obdobju 2014–2020, v obdobju 2021-2027 krepi svoja prizadevanja za povečanje priložnosti, ki so na voljo več udeležencem in širšemu krogu organizacij, pri čemer je osredotočen na kvalitativni učinek ter prispeva k bolj vključujočim, povezanim, zelenim in digitalno pismenim družbam.
Erasmus+ želi omogočiti sodelovanje čim večjemu številu posameznikov, še zlasti tistim iz okolij z manj priložnostmi, ter kot ključne izpostavlja vsebine in aktivnosti vključevanja, ohranjanja okolja (zeleni Erasmus) in prehoda na digitalno družbo ter aktivno participacijo oz. sodelovanje v demokratičnem življenju. Vključujoči Erasmus+ program je prizadevanje za večanje dostopnosti programa, za čim večjo in raznoliko udeležbo ter spodbujanje enakih možnosti za udeležence z manj priložnostmi. Program Erasmus+ daje v programskem obdobju 2021–2027 velik poudarek implementaciji okolju prijaznih praks in vprašanjem trajnostnega razvoja – #zeleni Erasmus+.
Preko aktivnosti posamezniki pridobijo različne osebne in strokovne spretnosti in kompetence, v tujini opravijo študijske obveznosti ali praktično usposabljanje, razširijo mrežo poznanstev in poznavanje sistemov izobraževanja po različnih državah. Institucije prav tako pridobijo nova znanja, različne metode dela, ki dvignejo kakovost njihovega delovanja in sposobnost za mednarodno sodelovanje.
Program Erasmus+ podpira tri ključne ukrepe in aktivnosti Jean Monnet:
Ključni ukrep 1 (KA1), Učna mobilnost posameznikov: projekti KA1 omogočajo institucijam, da pridobijo sredstva za izvedbo mobilnost posameznikov (učeči se in osebje lahko odidejo na usposabljanje, prakso, sledenje na delovnem mestu, izmenjavo na partnersko institucijo v drugo državo);
Ključni ukrep 2 (KA2), Sodelovanje med organizacijami in institucijami: projekti KA2 podpirajo sodelovanje med organizacijami in institucijami, pri čemer lahko institucije pridobijo sredstva za izvedbo mednarodnih projektov različnega obsega;
Ključni ukrep 3 (KA3), Podpora razvoju politik in sodelovanju: Evropska komisija omogoča podporo različnim sistemsko orientiranim projektom;
Jean Monnet aktivnosti: Projekti Jean Monnet prispevajo k razmisleku o evropskem povezovanju s krepitvijo znanja in ozaveščenosti o Evropski uniji.
__________________________________________________________________________________
Splošno o KA1 (Učna mobilnost posameznikov)
V tej akciji so možne naslednje oblike mobilnosti:
- Mobilnost študentov za študij (SMS)
- Mobilnost študentov za prakso (SMP)
- Mobilnost osebja za poučevanje (STA)
- Mobilnost osebja za usposabljanje (STT)
- Mobilnost mladih diplomantov za pripravništvo/prakso.
- Kombinirani intenzivni program (KIP) – NOVOST V PROGRAMSKEM OBDOBJU 2021-2027
Več o programu si preberite v Vodniku za prijavitelje Erasmus+, ki je ključni dokument za razumevanje programa Erasmus +.
__________________________________________________________________________________
Erasmus+ študentska listina
Vsak izbrani študent Erasmus+ prejme od univerze oziroma visokošolske ustanove pošiljateljice študentsko listino Erasmus+, ki določa pravice in obveznosti sodelujočih študentov v programu Erasmus+. Študenti Erasmus+ tako vedo, kaj imajo pravico zahtevati in kaj se od njih pričakuje v času njihovega študija in/ali prakse v tujini.
Študentska listina Erasmus+ predstavlja osnovne pravice študentov Erasmus+, denimo brezplačna predavanja in popolno priznanje študija in prakse, ki ju opravijo v tujini, ter osnovne obveznosti, ki jih imajo študenti Erasmus+ tako do svoje matične kot gostiteljske ustanove oziroma podjetja.
Prenos študentske listine Erasmus+ je mogoč tukaj.
__________________________________________________________________________________
ERASMUS+ INSTITUCIONALNI PODATKI
Koordinacija Erasmus+ programa na ravni Nove univerze poteka v okviru Centra za karierni razvoj in mednarodno mobilnost. Na fakultetah članicah pri izvajanju programa sodelujejo Erasmus+ koordinatorji. Evropsko pravno fakulteto, kot fakulteto članico Nove univerze, v okviru programa Erasmus+ v mednarodnem prostoru zavezujejo sledeči institucionalni podatki:
- Erasmus identifikacijska številka (Erasmus+ ID code): SI NOVA-GO07
- PIC koda: 906996270
- Erasmus univerzitetna listina: Erasmus charter for higher education 2021-2027 (ECHE)
- Erasmus Policy Statement: Erasmus policy statement
__________________________________________________________________________________
KORISTNA GRADIVA IN INFORMACIJE
Erasmus+: Predstavitev programa
Zeleni Erasmus+:
Priporočila udeležencem za bolj zelene mobilnosti v okviru programa Erasmus+