[UTRINKI] Sodna simulacija z dijaki SŠ Josipa Jurčiča Ivančna Gorica
Na Evropski pravni fakulteti smo ponovno uspešno izvedli simulacijo glavne obravnave v namišljenem kazenskem postopku. Tokrat so se v vlogah preizkusilI dijakinje in dijaki Srednje šole Josipa Jurčiča Ivančna Gorica, ki so z veliko zavzetostjo stopili v svet kazenskega prava.
Udeleženci so prevzeli različne vloge – obdolženca, njegovega zagovornika, državnega tožilca, policistov, prič in izvedencev – ter se izkazali v veščinah javnega nastopanja, argumentiranja in pravnega razmišljanja. Njihovi nastopi so bili prepričljivi in premišljeni, simulacija pa je ves čas potekala v dinamičnem in strokovno obarvanem vzdušju. Ob koncu glavne obravnave se je razvila živahna razprava o ključnem vprašanju: ali je obdolženi res storil očitano kaznivo dejanje.
Dogajanje je slikovito povzel eden izmed dijakov:
»Nik Novak je čedalje bolj sumljiv! Izvedenca sta vidno pod pritiskom in delujeta živčno, tako se obnaša tudi priča. Vzdušje se je spremenilo proti koncu simulacije, saj je nekdo začel dvomiti, ali je Nik Novak res storil kaznivo dejanje. Dokazi, ki so se sprva zdeli trdni, so tekom glavne obravnave postajali čedalje bolj vprašljivi.«
Dogodek je iz novinarskega zornega kota povzel dijak, ki je v simulaciji prevzel vlogo poročevalca z glavne obravnave:
»Nik Novak je bil obtožen velike tatvine, ki se je zgodila pred dvema letoma. Kaznivega dejanja ni priznal. Njegov odvetnik se je boril za obdolženčevo svobodo. Sodnica je s pomočjo prič in izvedencev prišla do resnice: Nik je bil obsojen na pogojno kazen.«
Posebnost tokratne simulacije je bila tudi prisotnost dijakinje, ki je dogajanje na glavni obravnavi sproti likovno upodabljala in mu dodala ustvarjalno noto.
Vsem sodelujočim dijakinjam in dijakom ter njihovim profesorjem se iskreno zahvaljujemo za prijetno druženje, aktivno sodelovanje in izkazano zanimanje za pravni poklic. Veselimo se prihodnjih srečanj in novih simulacij.




