[USPEH] Ddr. Anka Mohorič Kenda prejela nagrado za doktorsko delo
Obeleženje dneva Organizacije združenih narodov in razglasitev priznanj najboljšim diplomskim, magistrskim in doktorskim delom s področja delovanja Organizacije združenih narodov – 28. 10. 2024, Ljubljana
V okviru obeleženja dneva Organizacije združenih narodov, je dne 28.10.2024 potekala razglasitev nagrad najboljšim diplomskim, magistrskim in doktorskim delom s področja delovanja Organizacije združenih narodov, ki so bila obranjena med 1. avgustom 2023 in 31. julijem 2024. Na razglasitvi sem prejela nagrado za doktorsko delo z naslovom »Državna ureditev sodnega varstva pravic v zdravstvu v Republiki Sloveniji«. Za izkazano podporo pri prijavi na nagradni razpis za najboljša diplomska, magistrska in doktorska dela s področja delovanja Organizacije združenih narodov, se iskreno zahvaljujem spoštovanemu mentorju prof. dr. Ernest Petriču.
Nagrajeno doktorsko delo sem izdelala v okviru podiplomskega študija na Evropski pravni fakulteti Nove univerze, pod mentorstvom prof. dr. Ernesta Petriča. Dne 9.5.2024 sem ga uspešno obranila pred komisijo, ki sta jo poleg mentorja sestavljala še izr. prof. dr. Janez Čebulj in prof. dr. Jernej Letnar Černič.
Doktorsko delo obravnava uresničevanje temeljnih človekovih pravic na področju zdravstva, ki so vsebinsko urejene v obliki pravic pacientov, v povezavi z njihovim ustavnopravnim varstvom v okviru pravice do sodnega varstva, ki jo Ustava Republike Slovenije jamči kot temeljno človekovo pravico. Strokovno delo navaja zavezanost držav pogodbenic EKČP k odgovornemu uresničevanju zaščite pravic in svoboščin, opredeljenih v EKČP in njenih protokolih. Izpostavlja, da so pravice pacientov podnormirane pravice, ki izhajajo iz temeljnih človekovih pravic in pripadajo vsem ljudem. Vsem državam podpisnicam EKČP je skupna poudarjena pozitivna obvezanost držav (2. člen EKČP), da sprejmejo ustrezne ukrepe za zaščito pravice do življenja. Razišče pomen instituta sodnega varstva pravic v zdravstvu, normativno ureditev upravnega postopka, iz njega izhajajoče pomanjkljivosti pri uresničevanju pravic pacientov, njegov pomen in načelni vidik odškodninske odgovornosti. Posebno pozornost namenja pomenu vzpostavitve instituta pravičnega zadoščenja v smislu 41. člena EKČP v okviru sodnega varstva pravic pacientov. Obravnava ustavne vrednote ter analizira njihovo uresničevanje na podlagi obstoječih teoretičnih spoznanj, pravnih dokumentov in dokumentiranih zgodovinskih dogodkov kot tudi judikature Evropskega sodišča za človekove pravice, Ustavnega in drugih sodišč. Z raziskavo doktorandka izpostavi in prikaže ranljivost pacientovih pravic, s tem pa tudi človekovih pravic, in ustrezno utemeljuje potrebo po jasni in pregledni ureditvi njihovega sodnega varstva. Jasno obravnava raziskano tematiko ne le z vidika celovitosti državne ureditve sodnega varstva pravic v zdravstvu, temveč tudi opozori na procesne pomanjkljivosti uresničevanja varstva pacientovih pravic, ki jih obravnava v kontekstu splošnih človekovih pavic.
Ddr. Anka Mohorič Kenda
Študentki s ponosom iskreno čestitamo in želimo obilo uspeha na nadaljnji karierni poti.