Kriminalistika
Vrsta predmeta
Študijski program in stopnja
Študijska leta
Jezik poučevanja
slovenščina
Predavanja | Seminar | Vaje | Druge oblike študija | Samostojno delo | ECTS |
---|---|---|---|---|---|
20 | 20 | 35 | 6 |
Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti:
Poznavanje osnov kazenskega procesnega in materialnega prava.
Poznavanje osnov sociologije in psihologije (srednješolska raven).
Vsebina
1.Uvod v kriminalistiko
- Kriminaliteta in kriminalistično preiskovanje
- Kriminalistika kot znanost in veda o preiskovanju kaznivih dejanj – pojem in predmet kriminalistike, sistem in metode kriminalistike, kriminalistika in druge znanosti
2. Načela kriminalistike
- Etika kriminalističnega preiskovanja
3. Osnove kriminalistične taktike
- Načini zaznave kaznivih dejanj in prvi ukrepi
- Viri operativnih in dokaznih informacij – personalni in drugi viri
- Načrtovanje preiskovanja in verzije: pojem, pomen in vrste načrtovanja; pojem, pomen in vrste verzij
- Operativno-taktična dejanja zbiranje obvestil od občanov – informativni razgovor z osumljencem, uporaba poligrafske metode in drugih nekonvencionalnih metod
- Indicialna metoda odkrivanja kaznivih dejanj – pojem in vrste indicev način dela z indici, najpomembnejši indici
4. Kriminalistična analitika
- Pojem, nastanek in razvoj kriminalistične analitike, operativna in strateška analitika
5. Preiskovalna dejanja
- Ogled kraja dejanja, rekonstrukcija in sodni eksperiment, zaslišanje obdolžencev, zaslišanje prič, prepoznava, hišna in osebna preiskava
- Gnoseološki vidiki preiskovanja spoznavanje resnice o kaznivem dejanju in storilcu, ocena materialnih in osebnih dokazov
6. Preiskovalna podpora in osnovni pojmi kriminalistične tehnike (oz. forenzičnih znanosti)
7. Nasilje in posledice nasilja: bio-psiho-socialna perspektiva
- Nasilje v družbi, družini in medosebnih odnosih
- Pojavne oblike
- Razsežnosti problema– viri podatkov, ocene razširjenosti in pogostnosti
- Dinamika nasilja v medosebnih odnosih
- Dejavniki tveganja- vezani na posameznika, odnos, skupnost in družbo/kulturo
- Posledice nasilja v partnerskih odnosih
- Preventivni dejavniki – podpora žrtvam, pravni ukrepi in zakonske reforme, obravnava povzročiteljev nasilja, delovanje javnega zdravstva, odzivi skupnosti
- Primeri dobre prakse
- Priporočila – raziskovanje, odkrivanje učinkovitih odzivov
Cilji in kompetence:
Cilj predmeta je seznaniti študente s kriminalistiko kot znanostjo in praktično vedo o odkrivanju, preiskovanju in dokazovanju kaznivih dejanj, s strukturo, sredstvi in metodami ter njeno vlogo v predkazenskem postopku.
Študenti podrobneje spoznajo kriminalistično taktiko (zbiranje informacij, načrtovanje preiskovanja, indicialno metodo, izvajanje operativnih in preiskovalnih dejanj, kriminalistično analitiko, uporabo poligrafa) in se seznanijo z osnovami kriminalistične tehnike oz. forenzičnih znanosti.
Zagotoviti pregled, analizo in razpravo o ključnih konceptih in spoznanjih, povezanih z obravnavo nasilja v medosebnih odnosih; osvetliti povem kulture nasilja, vzrokov, razsežnosti in posledic, kot tudi možnih in preverjenih odzivov na različnih ravneh.
Predvideni študijski rezultati:
Znanje in razumevanje:
- Študenti pridobijo osnovna znanja o teoretičnih osnovah odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj in o problemih in težavah, ki se pojavljajo v praksi preiskovanja.
- Spoznajo metode in sredstva kriminalističnega preiskovanja in njihovo uporabo pri izvajanju operativnih in preiskovalnih dejanj.
- Spoznajo vlogo in pomen metod preiskovalne podpore in forenzičnih znanosti za ugotavljanje resnice o kaznivem dejanju in storilcu.
- Študenti spoznajo več-razsežnostni prostor nasilja ter se seznanijo s problematiko nasilja v družini. Predmet študente seznani s sodobnimi teorijami, pristopi in koncepti nasilja v medosebnih odnosih, predstavi rešitve in priporočila. Zagotavlja znanje, potrebno za odločanje, raziskovanje, praktično delo in preventivno delovanje.
Prenesljive/ključne spretnosti in drugi atributi:
S študijem literature in primerov dobre prakse študenti razvijejo spretnosti in veščine v načrtovanja in analitične veščine. Usposobljeni so za odločanje in načrtovanje politik na različnih področjih, ki obravnavajo problem nasilja.
Metode poučevanja in učenja:
Predavanja z uporabo power point prezentacij, video posnetkov in analizo aktualnih kriminalističnih primerov in pomembnejših primerov iz preteklosti; diskusije o problemih in dilemah preiskovanja; iskanje in uporaba internetnih in drugih virov; individualne konzultacije s predavateljico.
Načini ocenjevanja:
Pisni izpit 100 % ALI: Seminarska naloga do 100 točk (100 %)
Ocenjevalna lestvica:
zadostno, 6 (60 – 67 točk), dobro, 7 (68 – 75 točk), prav dobro, 8 (76 – 83 točk), prav dobro, 9 (84 – 89 točk), odlično, 10 (90 – točk).