Študenta Evro-pf uspešna na tekmovanju Rubikon

Deveto finale tekmovanja v predstavitvi sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, ki ga prirejata Katedra za ustavno pravo in Študentski svet Pravne fakultete v Ljubljani in je bilo posvečeno Dnevu Evrope, je potekalo v sredo, 7. maja 2014.
Na njem so nastopili: Anže Dobelšek (Evans v. Združeno kraljestvo), Laura Martinčič in Katja Krušec (Finogenov v. Rusija), Nina Markovič (Hirsi Jamaa in drugi v. Italija), Sara Mitrovič, (Assanidze v. Gruzija), Admir Muratović (Khodorkovsky v. Rusija), Gaja Ana Pavliha (E. B. in drugi v. Avstrija), Nuša Kucler (X. in drugi v. Avstrija), Maja Šipek (Von Hannover v. Nemčija), Nina Skvarča (Lautsi v. Italija), Uroš Šparovec (Eweida v. Združeno kraljestvo) in Kim Rotar (Gillberg v. Švedska). Omenjeni tekmovalci so študentje Pravne fakultete v Ljubljani, v Mariboru ter v Novi Gorici in Fakultete za družbene vede v Ljubljani.
Vsak izmed tekmovalcev si je izbral eno izmed sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, ki jo je podrobno predstavil na tekmovanju. Po predstavitvi sodbe je komisija vsakemu tekmovalcu zastavila nekaj vprašanj v zvezi z njegovim primerom. Na koncu je komisija v sestavi dr. Jadranka Sovdat, Boris Kobal in Toni Matoh za zmagovalce razglasila: na 1. mesto sta se uvrstili Laura Martinčič in Katja Krušec, študentki Fakultete za družbene vede (Finogenov v. Rusija), na 2. mesto Nina Skvarča z Evropske pravne fakultete v Novi Gorici (Lautsi v. Italija), na 3. mesto pa Nuša Kucler s Pavne fakultete v Ljubljani (X. in drugi v. Avstrija). Zmagovalki sta predstavili zanimiv in aktualen primer, v katerem je Evropsko sodišče za človekove pravice zavzelo stališče, da cilj vedno ne opravičuje sredstev (v povezavi s kršitvijo pravice do življenja).
Uroš Šparovec (Eweida v. Združeno kraljestvo) je zasedel 4. mesto.
Cilj in bistvo tekmovanja je opozarjati na tisto mejo pri spoštovanju minimalnih evropskih standardov varstva človekovih pravic, ki jih evropske države ne smejo prestopiti, če nočejo biti obsojene pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Namen tekmovanja je poglobljeno seznanjanje s posameznimi primeri sodišča in usposabljanje za bolj kakovostno zastopanje pritožnikov in držav pred ESČP.
Zmagovalki Rubikona sta prejeli pokal, vsi tekmovalci pa so prejeli tudi nagrade sponzorjev, ki se jim na tem mestu lepo zahvaljujemo (glavni sponzor GV Založba, Založba Modrijan, Uradni list Republike Slovenije, Pošta Slovenije ter Predstavništvo Evropske komisije v Republiki Sloveniji). Nagrade so podelili člani komisije, ki ji je predsedovala ustavna sodnica dr. Jadranka Sovdat. Profesor Ciril Ribičič ob zaključku tekmovanja z veseljem ocenjuje, da je vsakokratno tekmovanje najboljše dotlej, izbrani primeri aktualnejši, nastopi študentov pa samozavestnejši.
Jubilejno deseto tekmovanje bo že v začetku leta 2015.
Obenem Vas obveščam, da si lahko na spletu ogledate skrajšani posnetek letošnjega finala Rubikona, ki ga je prijazno pripravil Rok Žigon (https://www.youtube.com/watch?v=AamwTw18mag) .
Obema tekmovalcema čestitamo za uspeh!