Posebni upravni postopki
Vrsta predmeta
Študijski program in stopnja
Študijska leta
Jezik poučevanja
slovenščina
Predavanja | Seminar | Vaje | Druge oblike študija | Samostojno delo | ECTS |
---|---|---|---|---|---|
35 | 30 | 85 | 6 |
Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti:
– Poznavanje temeljnih pravnih pojmov in analitičnega mišljenja,
– splošna razgledanost in sposobnost razumevanja osnovnih družbenih konceptov in problemov s področja upravnih postopkov.
Vsebina
UVOD
Splošna načela upravnega procesnega prava glede na Zakon o splošnem upravnem postopku. Splošne značilnosti upravnega procesnega prava in njegovo razmerje do upravnega materialnega in upravnega organizacijskega prava. Razumevanje načela subsidiarnosti.
POSEBNI INŠTITUTI UPRAVNEGA PROCESNEGA PRAVA
INŠPEKCIJSKI POSTOPKI
Predstavljena je zakonska materija in sicer: splošne določbe, načela, organizacija, položaj, pravice in dolžnosti inšpektorjev, pooblastila inšpektorjev, postopek inšpekcijskega nadzora, ukrepi inšpektorjev, odškodninska odgovornost, povezana z inšpekcijo.
Inšpekcijski nadzor na državni ravni in inšpekcijski nadzor na lokalni ravni. Varstvo javne koristi kot dopustni temelj nadzora. Organizacija inšpekcijske službe. Skladnost ukrepov in zasledovanih ciljev. Ukrepanje po uradni dolžnosti. Razmerje ZIN do ZUP in dvojna subsidiarnost. Načela inšpekcijskih postopkov: samostojnost, varstvo javnega interesa in zasebnih interesov, načelo javnosti, sorazmernost. Pristojnost. Postopek. Ukrepi: preventivni, redni, posebni, za varstvo tretjih oseb. Odločba. Pritožbeni postopek. Odločanje o prekrških kot stranski ukrep zaradi kršitve predpisov. Smiselna uporaba ZUP. Odškodninska odgovornost.
POSTOPKI RAZLASTITVE:
Razlastitev in omejitve lastninske pravice ureja Ustava RS in Zakon o urejanju prostora (ZUREP-1) in sicer:
splošna določbe, razlastitev, ki ga sestavlja razlastitveni postopek, odškodnina in nadomestna nepremičnina, druge stvarne pravice. Predstavljen je tudi postopek omejitev lastninske pravice, vrnitev nepremičnine, ukinitev služnosti v javno korist in ukinitev pravice uporabe.
Cilji in kompetence
Predmet obsega predstavitev osnovnih elementov inšpekcijskih postopkov in postopka razlastitev. Gre za nadgradnjo znanj splošnega upravnega postopka predvsem v smislu, kdaj kdo in v katerih zadevah se uporablja upravni postopek. Predavanja so osredotočena na opredelitev narave posebnih upravnih postopkov in načela subsidiarnosti. Razlaga načel s prikazom poteka nekaterih posebnih upravnih postopkov, kot je inšpekcijski postopek po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru in postopek razlastitev.
Pomembna je tudi vzpostavitev povezave med vsebino tega predmeta in nekaterimi drugimi najpomembnejšimi področji kurikuluma te fakultete na dodiplomskem nivoju (predvsem z naslednjimi predmeti: upravno materialno pravo, splošno upravno procesno pravo in javna uprava ter prostorsko načrtovanje in temeljna načela obligacijskega in stvarnega prava).
Predvideni študijski rezultati
Znanje in razumevanje:
- celovito, kritično mišljenje, sposobnost analize, sinteze in predvidevanje rešitev s področja upravnega procesnega prava, javne uprave ter drugih družbenih ved (interdisciplinarnost);
- sposobnost kreativne uporabe znanja v pravnem in poslovnem okolju;
- poznavanje in razumevanje razvoja upravnega procesnega prava ter procesov modernizacije tega upravnega področja;
- sposobnost za reševanje konkretnih delovnih problemov z uporabo znanstvenih metod in postopkov s področja upravnega procesnega prava;
- sposobnost umeščanja novih informacij in interpretacij v kontekst sistema upravnega procesnega prava.
Študentje bodo razvili nekatera predmetno specifična znanja in razumevanja:
- razumevanje splošnega upravnega procesnega prava in razmerja do posebnih upravnih postopkov ter osnovnih problemov na tem področju;
- sposobnost reševanja preprostih strokovnih problemov s področja upravnega procesnega prava;
- razumevanje slovenskega sistema procesnega upravnega prava kakor tudi najnovejših procesov razvoja tega sistema v Sloveniji.
Metode poučevanja in učenja
- Frontalna oblika poučevanja;
- Razlaga;
- Razgovor/ diskusija/debata;
- Delo z besedilom;
- Druge vrste nastopov študentov;
- Uporaba projektorja za elektronske predstavitve (PowerPoint).
Načini ocenjevanja:
Pisni izpit 100%