ZIMSKA ŠOLA: Odprava sodnih zaostankov za izboljšanje delovanja javnega in zasebnega sektorja – primerjalnopravni pristop
Trajanje: 18. – 27. februar 2013
16:30 – 20:30
Lokacija: Črtomirova 11, Maribor
Namen zimske šole je v sodelovanju s tujimi in domačimi strokovnjaki iz prakse (javni sektor in gospodarstvo) ter univerzitetne sfere identificirati s primerjalnopravnega vidika dobre prakse odprave sodnih zaostankov z namenom izboljšanja delovanja javnega in zasebnega sektorja. Kot je dobro znano, Slovenija že skorajda dve desetletji ječi pod težo sodnih zaostankov, ki nam jih kljub številnim iniciativam ter projektom ni uspelo odpraviti. Slednje je izjemno škodljivo, ker povzroča erozijo pravne države, ki je predpogoj za delovanje gospodarstva in javnih institucij. Škodljivi vpliv sodnih zaostankov v gospodarstvu se odraža še toliko bolj v času ekonomske krize, ko se preštevilna podjetja zaradi naraščajoče plačilne nediscipline obračajo na sodišča, ki pa že v normalnih okoliščinah ne uspejo razrešiti pripada zadev. Tako prizadete osebe ne uspejo uveljaviti svojih terjatev niti na trgu niti – ali pa vsaj ne v razumnem roku – pred sodišči. Za gospodarstvo to ustvarja začaran krog, spiralo negativnih učinkov, ki pa se – skozi nezaupanje posameznikov v državo – prevede tudi v neučinkovitost javnega sektorja, ki se mu državljani – še posebej na davčnem področju – vse učinkoviteje izmikajo. Multiplikacija teh učinkov slednjič (lahko) vodi v kolaps države.
V okviru zimske šole, ki je namenjena predvsem dodiplomskim in podiplomskih študentom Fakultete za državne in evropske študije, se pričakuje, da bodo možne rešitve problema sodnih zaostankov identificirane na več ravneh. Prva je pravna in terja ustrezno poenostavitev materialnih, kakor tudi procesno-pravnih predpisov. Druga je upravno-organizacijska in se nanaša na samo delo strokovnih služb sodišč ter nanje vezano organizacijsko strukturo. Tretja je ekonomska in v smislu učenja pravne šole: law and economics sodnikom in uporabnikom sodišč nalaga, da pri delu sodišč ravnajo ekonomsko-racionalno. Četrta pa je tehnična, kjer se poudarja zlasti pomen na eni strani digitalizacije, torej uporabe računalniške tehnologije v pravosodju, na drugi strani pa računalniško funkcionalno pismenost vseh akterjev v pravosodju in njihovih uporabnikov.
Vse te dimenzije možnega reševanja sodnih zaostankov: pravna, upravna, ekonomska ter računalniška bodo v okviru zimske šole udeležencem predstavljene po teoretični in praktični plati v obliki: predavanj, okroglih miz, individualnega in skupinskega dela ter praktičnih delavnic, namenjenih ponazoritvi dobrih praks za odpravo sodnih zaostankov v konkretnih segmentih pravosodja, javne uprave in gospodarstva.
Zimska šola podrobnosti.doc (151 Kb)