Jean Monnet Module, Temelji prava in politik Evropske unije
Fakulteta za državne in evropske študije je v množici več kot 400 prijav iz vse Evrope pridobila Jean Monnet Module, so-financiran s strani Evropske komisije za obdobje 3 let od leta 2013 do leta 2015. Namen modula, katerega nosilec je Matej Avbelj,* docent za evropsko pravo, je organizirati uvodna predavanja v obsegu 40 ur na temo “Temelji prava in politik EU”.
Predavanja v bodo potekala v modulih 5 šolskih ur med oktobrom 2014 in majem 2015 na Brdu pri Kranju. Namenjena so študentom, ki se še niso podrobneje srečali s pravom EU; slušateljem, ki so dejavni v okviru nevladnih organizacij, ter tistim, ki delujejo na področju osnovnega, srednješolskega ter visokošolskega izobraževanja.
Čeprav se je poznavanje prava EU in evropske integracije med specializirano javnostjo v zadnjih letih precej okrepilo, EU v globalu vendarle še naprej ostaja precejšnja neznanka, zlasti med študenti, ki ne prihajajo s pravnih ali družboslovnih fakultet, med člani nevladnih organizacij, kakor tudi med učitelji in predavatelji v osnovnih, srednjih šolah in na fakultetah. Primarni cilj tega projekta je zato seči onkraj akademskih okvirov FDŠ in posredovati temeljna znanja o pravu EU in evropski integraciji tistim posameznikom, ki pomembno oblikujejo slovensko javno življenje (ali pa bodo to počeli v prihodnje), pa imajo zelo pomanjkljivo znanje o EU.
* Več o predavatelju si preberite tu: http://www.avbelj.eu/
Udeleženci Jean Monnet Modula bodo deležni naslednjih znanj. Prvič, spoznali bodo osnove zgodovinskega razvoja EU. Drugič, seznanili se bodo z obstoječim institucionalnim ustrojem EU, njenim dejanskim delovanjem in problemi, s katerimi se institucije Unije soočajo v praksi. Tretjič, udeležencem bodo posredovane osnove prava EU. Četrtič, razumeli bodo, kako pravo EU vpliva na njihov državljanski status in kako se posebej nanaša na njihove poklice. Petič se bodo naučili, kako s pomočjo prava EU uveljavljati svoje pravice pred supranacionalnimi organi, ter šestič, kako to storiti pred nacionalnimi institucijami. Sedmič, spoznali bodo ključne probleme, zakaj se pravo EU v praksi ne uporablja, kot je to predvideno, še posebej z ozirom na njihova poklicna področja. Osmič, deležni bodo razmisleka o dilemah političnega razvoja EU v prihodnje. Devetič, razvili bodo sposobnost lastnega kritičnega razmisleka o dosedanjem in prihodnjem razvoju evropske integracije. Desetič, razvili bodo zavedanje o svojem novem statusu evropskih državljanov.
Jean Monnet Module se bo odvil v okviru osmih srečanj, ki bodo potekala od oktobra 2014 do maja 2015 v popoldanskem času (med 16.30-20.30) na Brdu pri Kranju. Udeležba na predavanjih bo brezplačna, ker šolnino krije Evropska komisija. Na voljo bo 30 študijskih mest, ki bodo razdeljena med prijavljenimi kandidati glede na njihovo meritornost ter glede na njihovo profesionalno kvalifikacijo.
Dobrobit modula za udeležence
Vsak udeleženec bo ob koncu dobil prestižni certifikat Jean Monnet Modula, ki prinaša izjemno referenco za posameznikov CV, priznano po vsej Evropski uniji, kakor tudi kreditne točke (ECTS) v okviru programa vseživljenjskega izobraževanja.
Prijave
Prijave se zbirajo od 1.9. 2014 na e-naslovu: matej.avbelj@fds.si. Zainteresirani posamezniki morajo poslati svoj CV in kratko motivacijsko pismo, zakaj želijo sodelovati na Jean Monnet Modulu najkasneje do 3.10. 2014. O izbiri bodo obveščeni do 10.10. 2014. Priporoča se zgodnja prijava, ker se prijavni postopek zaključi takoj po prejemu 30 primernih vlog.