Akademski forum Nove univerze in Katedrale svobode
V četrtek, 20. 6. 2019, je v luči prihajajočega državnega praznika, s katerim obeležujemo rojstvo Slovenske samostojne države, na Novi univerzi potekal Akademski forum, ki smo ga tokrat pripravili v sodelovanju s Katedralo svobode. Foruma so se udeležili dr. Peter Jambrek, dr. Dimitrij Rupel, dr. Janko Kos, ddr. Igor Grdina in dr. Ines Vodopivec. Razpravo je moderiral dr. Matej Avbelj.
Zadnji v letošnjem sklopu Akademskih forumov je bil namenjen razpravi o temeljnem, konstruktivnem elementu vsake države, kot ga razumemo skozi pojma »narod« in »ljudstvo«.
V duhu uvodnega epigrafa, ki se glasi »Ni važno, kaj drugi počnejo z nami, važno je, kaj Slovenci počnemo s sabo«, so zbrani govorci poskušali osvetliti temeljna vprašanja o tistem, kar definira Slovenski narod oz. ljudstvo in o njegovi umeščenosti v mednarodni (evropski) prostor skozi preteklost in danes.
Pričujoči dogodek je služil tudi razpravi o uvedbi in pomenu študijskega programa Slovenski študiji Fakultete za slovenske in mednarodne študije Nove univerze, ki je edinstven tako v narodnem kot tudi v mednarodnem smislu, a vendar neupravičeno ostaja prezrt s strani države. Dekanja fakultete, doc. dr. Ines Vodopivec, je ob tem opozorila na vidno pešanje zgodovinskega spomina in kritične zavesti o slovenski državnosti.
Razpravo je dr. Matej Avbelj zaključil z mislijo, da je v vsakem narodu nekaj, kar je izjemno lepega, nekaj, kar nas povezuje, obenem pa je v vsakem narodu tudi nekaj izključujočega, nekaj, kar nas napravlja tudi nevarnega do drugih, izziv vsake civilizirane družbe pa je v tem, da najde sorazmerje med to temno in svetlo platjo.