5. DRŽAVNO TEKMOVANJE IZ POGAJANJ ZA ŠTUDENTE PRAVA
Študente slovenskih Pravnih fakultet vabimo k sodelovanju na 5. državnem tekmovanju iz pogajanj.
Tekmovanje je namenjeno rednim in izrednim študentom vseh letnikov študija, ki še niso diplomirali (1. in 2. bolonjska stopnja in stari univerzitetni program). Tekmovanje bo potekalo v petek, 6. marca 2015 v prostorih Pravne fakultete Univerze v Mariboru. Na tekmovanje se lahko prijavijo dvojice študentov, ne glede na letnik študija posameznega udeleženca v ekipi; ekipe so lahko sestavljene tudi iz študentov različnih pravnih fakultet. Tekmovanje je zastavljeno tako, da omogoča enakovredna pogajanja ne glede na letnik študija, saj se tekmovalci pogajajo glede spornih dejstev in ne glede razlage pravnih pravil; pomembno je predvsem dobro naštudirati dejstva, ki jih tekmovalci dobite pri organizatorici tekmovanja.
Prijave so mogoče do ponedeljka 16. februarja 2015 na e-pošto janja.hojnik@um.si. Navedite ime in priimek obeh tekmovalcev, letnik študija ter fakulteto, ki jo obiskujete. V primeru prenizkega števila prijav si pridržujemo pravico do odpovedi izvedbe tekmovanja. Prijava velja za zavezo sodelovati na tekmovanju. Naknadni odstop prijavljenih bo otežil izvedbo tekmovanja, saj v takšnem primeru vsem sodelujočim ne moremo zagotoviti nasprotnikov. Dejstva primera bodo prijavljeni študenti dobili po koncu prijavnega postopka po pošti ali osebno v kabinetu prof. dr. Janje Hojnik.
Ozadje
Večina sporov, v katerih so udeleženi pravniki, se ne konča na sodiščih, ampak se rešijo v obliki določenega kompromisa med strankama. Doseči najboljši rezultat za svojo stranko pogosto zahteva vešča pogajanja. Učenje metod, ki so potrebne v pogajanjih, je že vrsto let del učnega programa na pravnih fakultetah v ZDA in v Avstraliji, v zadnjem desetletju pa tudi v Veliki Britaniji in na Irskem. Prav tako vsako leto v teh državah potekajo nacionalna tekmovanja iz pogajanj, vse bolj ugledno pa postaja tudi mednarodno tekmovanje iz pogajanj, ki se ga v zadnjih letih udeležujejo tudi pravne fakultete iz kontinentalne Evrope.
Namen tekmovanja
V Sloveniji pogajanja niso del učnega načrta na pravnih fakultetah, zato jih uvajamo preko prostovoljnega tekmovanja. Na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru je med leti 2006 in 2008 potekalo tovrstno tekmovanje v okviru fakultete, od leta 2011 pa organiziramo tekmovanje iz pogajanj na ravni države. Namen tekmovanja iz pogajanj je pospešiti zanimanje študentov prava za metode reševanja sporov in poudarja veščine, ki so potrebne za učinkovitega pogajalca. Glavni namen tekmovanja pa je druženje študentov slovenskih pravnih fakultet in sproščeno ukvarjanje s pravnimi problemi, ki ne zahtevajo obsežnega študija (za razvijanje temeljitih raziskovalnih sposobnosti so namreč študentom na voljo različna mednarodna moot tekmovanja).
Potek tekmovanja
Študenti sodelujejo na fiktivnih pogajanjih, njihovo delo pa je ocenjeno s strani sodnikov. Ekipe po dveh študentov dobijo hipotetični pravni problem (javno znan) in zaupna navodila svojih strank (ki jih nihče ne pozna), njihova naloga pa je, da se pogajajo z ekipo, ki zastopa nasprotno stranko in poskušajo doseči za svojo stranko ugoden izid. Pogajalski čas je časovno omejen (na 20 oz. 30 minut, tudi odvisno od števila prijavljenih ekip).
Tekmovanje iz pogajanj študentom prava omogoča, da izboljšajo svoje sposobnosti za reševanje sporov v fazi pred pristopom na sodišče. Zaradi poudarka na spornem dejanskem stanju je tekmovanje odprto za študente vseh letnikov, ki lahko z ustrezno pripravo enakopravno tekmujejo, saj je poudarek na odzivnosti na navedbe nasprotne stranke in komunikativnosti. Za sodelovanje na tekmovanju zadostuje študij dejstev primera in ni potreben dodaten študij pravnih vprašanj.
Ocenjevalni kriteriji kvalitete posamezne ekipe bodo: pripravljenost ekipe; prilagajanje strategije glede na odzive nasprotne stranke; pripravljenost na sodelovanje z nasprotno ekipo, rezultat pogajanj; ekipni nastop – sodelovanje med članoma ekipe; etika.
Študenti, ki želijo sodelovati na tekmovanju, naj se v dvojicah (ne glede na letnik in pravno fakulteto, na kateri študirajo) prijavijo na elektronski naslov dr. Janje Hojnik janja.hojnik@um.si. Zadnji možen datum prijav je 16. februar 2015. V primeru, da bi število prijav presegalo možnosti izvedbe tekmovanja v enem dnevu, bomo omejili število tekmovalcev, pri čemer bodo imeli prednost prej prijavljeni študenti. Za zmagovalne ekipe bomo zagotovili darila in potrdilo o zmagi na tekmovanju, ostalim pa potrdila o udeležbi.
Vabljeni!