PRAVICE, OBVEZNOSTI IN MOŽNE OLAJŠAVE ZA ŠTUDENTE S POSEBNIMI POTREBAMI IN POSEBNIM STATUSOM NA NOVI UNIVERZI
Študij na univerzi je pomembno obdobje v življenju vsakega posameznika, polno priložnosti in izzivov. Za študente s posebnimi potrebami ali posebnim statusom, ki se odločijo za nadaljevanje izobraževanja na fakulteti, pa je to lahko še posebej zahtevno. Novi univerzi se zavedamo, da je pomembno, da ti študentje dobijo ustrezno podporo in olajšave, ki jim omogočajo uspešno študijsko pot. V tej objavi bomo raziskali pravice, obveznosti in možne olajšave za študente s posebnimi potrebami in posebnim statusom na naši univerzi.
PRAVICE ZA ŠTUDENTE S POSEBNIMI POTREBAMI IN POSEBNIM STATUSOM
Študent, ki mu je priznan poseben status in s tem posebni pogoji izobraževanja, ima pravico do:
- Pravica do prednostne obravnave pri izbirnem postopku: V primeru omejitve vpisa, ki je podrobneje opredeljena v ločenem pravilniku, ima študent pravico do ugodnejše obravnave v izbirnem postopku.
- Pravica do prilagoditve obvezne prisotnosti in opravičene odsotnosti: Študent lahko v dogovoru z nosilcem oziroma izvajalcem predmeta zmanjša obvezno prisotnost ter upravičeno odsotnost pri študijskih obveznostih.
- Pravica do prilagojenega izpitnega roka in načina: Študent lahko opravlja izpit izven predpisanega roka in na poseben način.
- Pravica do naknadne predstavitve seminarske naloge, kolokvija in izpita: V primeru udeležbe na tekmovanjih doma ali v tujini, študentu pripada pravica do naknadne predstavitve seminarske naloge ter naknadnega opravljanja kolokvija in izpita.
- Pravica do vpisa v višji letnik oziroma absolventski staž: Študent ima pravico do vpisa v višji letnik ali absolventski staž pod posebnimi pogoji, ki jih določa pravilnik. Absolventski staž se lahko podaljša do enega leta.
- Možnost vpisa dosežkov v prilogo k diplomi: Študent lahko v prilogo k diplomi vpiše dosežke, ki izhajajo iz njegovega sodelovanja v obštudijskih dejavnostih, organih in komisijah NU ter njenih članic.
OBVEZNOSTI ZA ŠTUDENTE S POSEBNIMI POTREBAMI IN POSEBNIM STATUSOM
Obveznosti študenta, ki ima posebne pogoje izobraževanja na podlagi posebnega statusa, vključujejo:
- Izpolnjevanje vseh drugih obveznosti študijskega programa: Študent je dolžan izpolnjevati vse druge zahtevane obveznosti, ki jih določa študijski program.
- Odgovornost do priznanega posebnega statusa: Študent je odgovoren za spoštovanje in ohranjanje svojega priznanega posebnega statusa.
- Spoštovanje kodeksa etičnega obnašanja: Študent se mora ravnati v skladu s kodeksom etičnega obnašanja na področju športa ali na drugih relevantnih področjih.
- Udeležba na dogodkih in tekmovanjih ter poročanje o delovanju: Študent je dolžan sodelovati na dogodkih in tekmovanjih, ki jih organizira NU na področju posebnega statusa, ter redno poročati o svojem delovanju v organih in komisijah.
Študent, ki mu je priznan poseben status, vendar ne izpolnjuje svojih obveznosti ali zlorablja pravice, izgubi pravico do posebnih pogojev izobraževanja po tem pravilniku.
POSEBNE PRILAGODITVE ŠTUDIJA ZA ŠTUDENTE S POSEBNIMI POTREBAMI
Med študijskim procesom je mogoče izvajati prilagoditve za študente s posebnimi potrebami, ki se soočajo s primanjkljaji, ovirami ali motnjami. Te prilagoditve vključujejo:
Prilagoditve pri izvedbi predavanj in vaj:
- Vnaprejšnja objava študijskih gradiv za boljše sledenje predavanjem (npr. za slepe in slabovidne študente ali tiste, ki potrebujejo gradivo v elektronski obliki)
- Snemanje predavanj in vaj.
- Uporaba posebnih pripomočkov, kot so računalnik, elektronsko povečalo, lupe, in podobno.
- Prisotnost pomočnika, vključno z bralcem, pisarjem ali tolmačem za slovenski znakovni jezik.
- Možnost prejemanja pisnih gradiv v elektronski obliki.
- Skupinsko opravljanje študijskih obveznosti v paru s študentom brez posebnih potreb.
- Možnost opravljanja nalog in vaj od doma (e-študij).
- Prilagoditev načina izvajanja strokovne prakse, da študent pokaže svoje znanje in spretnosti v skladu s študijskim programom.
- Druge prilagoditve, ki ustrezajo možnostim univerze.
Prilagoditve pri načinu preverjanja in ocenjevanja znanja za študente s posebnimi potrebami
Pri ocenjevanju in preverjanju znanja študentov s posebnimi potrebami se uporabljajo prilagoditve, ki omogočajo oceno njihovega znanja, pri čemer se ne zmanjšuje zahtevnost izpitov. Študentom s posebnimi potrebami so na voljo naslednje prilagoditve:
- Podaljšanje časa opravljanja izpita: Čas opravljanja pisnega oziroma ustnega izpita se študentu lahko podaljša praviloma za 100 % predvidenega časa za izpit, lahko pa tudi več glede na primanjkljaj, oviro oziroma motnjo oziroma specifiko predmeta (učne enote), pri katerem se opravlja izpit. Pri opravljanju izpita se lahko študentu zagotovi tudi krajše odmore. O tem odloči nosilec predmeta. Praviloma za 7 največ 50 % predvidenega časa se lahko podaljša tudi čas odmora (in tudi čas priprave na izpit), če se ugotovi, da bi bilo to potrebno zaradi nastale situacije. Do podaljšanja časa opravljanja izpita so upravičeni vsi študenti s posebnimi potrebami.
- Zagotovitev posebnega prostora za izpit: Poseben prostor za opravljanje izpita se zagotovi študentu, če je prostor, v katerem naj bi se izvajal izpit, zanj nedostopen. Poseben prostor se študentu zagotovi tudi v primeru, da bi bil študent »moteč« za druge študente, ki opravljajo izpit (npr. uporaba zvočne podpore na računalniku, prisotnost pomočnika idr.). Do zagotovitve posebnega prostora za opravljanje izpita so upravičeni vsi študenti s posebnimi potrebami.
- Prilagoditve v prostoru in opremi: Študentu se lahko prilagodi prostor, v katerem opravlja izpit, lahko se mu prilagodi tudi oprema, in sicer: lahko se prilagodi delovna površina, zagotovi prostor s posebnimi akustičnimi razmerami, omogoči dodatna osvetlitev, omogoči se uporaba ustreznega stola, mize z izrezom in podobno. Slepim in slabovidnim študentom se zagotovi prilagojena delovna površina (možnost dviga, dodatna osvetlitev in podobno). Gluhim in naglušnim študentom se zagotovi prostor z ustreznimi akustičnimi razmerami, upravičeni so tudi do uporabe elektroakustične aparature, medtem ko so gibalno ovirani kandidati upravičeni do prilagojenega delovnega mesta (miza z izrezom, ustrezen stol, nagib).
- Opravljanje izpita s pomočjo računalnika in posebnih pripomočkov: Študentom se lahko omogoči izpit s pomočjo računalnika, vendar z omejenim dostopom do drugih programov. Uporaba posebnih pripomočkov, kot so Braillov pisalni stroj, elektronska povečala, lupe in drugi, je na voljo glede na specifične potrebe študenta.
- Opravljanje izpita s pomočjo pomočnika: Študentom, ki sami ne morejo opravljati izpita, se lahko dodeli pomočnik, ki deluje kot bralec, pisar ali tolmač za slovenski znakovni jezik.
- Sprememba oblike preverjanja in ocenjevanja znanja: Če izpitna oblika ni primerna za študenta s posebnimi potrebami, se lahko spremeni v bolj ustrezno obliko za ocenjevanje njihovega znanja.
- Prilagoditev oblike izpitnega gradiva: Študentom, ki so slepi ali slabovidni, se lahko prilagodi oblika izpitnega gradiva, vključno s povečavo besedila ali uporabo Braillove pisave.
- Druge prilagoditve: Univerza si prizadeva za dodatne prilagoditve, ki ustrezajo individualnim potrebam študentov s posebnimi potrebami.
Prilagoditve v knjižnici
V knjižnici so za študente s primanjkljaji, ovirami ali motnjami na voljo naslednje prilagoditve:
- Pomoč pri iskanju gradiva.
- Možnost izposoje gradiva, ki je dostopno le v čitalnici.
- Prilagoditve pri izposoji gradiva, vključno z daljšim obdobjem izposoje.
- Izposoja gradiva s strani študentovega pomočnika ali asistenta, če študent ne more sam dostopati do knjižnice.
- Dvigalo za lažji dostop do knjižnice.
- Ustava Republike Slovenije (2011) v Braillovi pisavi za slepe in slabovidne.
- Širok vhod za enostaven dostop do knjižničnih prostorov.
- Prostorna zasnova knjižnice omogoča dostop do gradiva tudi z vozičkom.
- Dodatne prilagoditve, ki ustrezajo možnostim knjižnice.