- Domov
- >
- Dejavnosti
- >
- Galerija Nove univerze – Fakulteta za slovenske in mednarodne študije
- >
- 7. razstava slikarskih del Jožeta Kumra: Napeti lok
7. razstava slikarskih del Jožeta Kumra: Napeti lok
Jože Kumer se v Galeriji Nove univerze v Ljubljani predstavlja s serijo slikarskih del z naslovom Napeti lok. Kumrova motivika se tudi tokrat naslanja na mit, odsev, tudi poklon ženski antropomorfni podobi kot primarnemu izhodišču vsega stvarstva. Izvira iz tradicionalnega upodabljanja lika ženske, nosilke elementarnega bistva, vendar z razmislekom o današnjih družbeno-kritičnih temah in polemikah. S tega naslova se v dela vpleta mati narava, zemlja, voda, eksistenca, a tudi vojna, minljivost in efemêrnost. Njegova dela tako obsegajo razmislek o našem danes in jutri.
Avtor ostaja zvest lastni barvni dinamiki in predmetni obliki že dobrih štirideset let. Kot je že v devetdesetih letih o njem zapisal Marijan Tršar, izhaja Kumrova emancipacija barve iz trdnih realističnih osnov. Spajanje abstraktne figuralike barvnih ploskev sloni na razumevanju materialnosti snovi, ki jo pri njem lahko zaznamo tako na kiparskih kot pričujočih likovnih delih, s čimer nastaja na slikovno polje ploščinsko prenesena plastična obdelava predmetne oblike.
Zasnova razstave poteka dvopolarno. Medtem ko nas na eni strani spremlja predvsem modra faza avtorja, modrina mladega spomina v figuraliki, simboliki vode in Krke, ki je avtorju nudila zaledje otroškega odraščanja, se drugi del nagiba na bolj trdno osnovo toplih zemeljskih barv. Modra barva predstavlja tako nebo kot morje in je povezana z odprtimi prostori, svobodo, intuicijo, domišljijo, navdihom in občutljivostjo. Zato ni presenetljivo, da nas v modrini spremljajo dela z motiviko Nevarnega poljuba, Jadro v mestu ter Upor za čisto vodo. Rjavi toni kot stabilnost in zanesljivost, se mešajo z rdečo energičnostjo in zeleno harmonijo. Ti zemeljski toni prehajajo v čisto abstrakcijo, serija pa se na koncu konča s podobo izvornega mesta avtorja – Novega mesta.
O avtorju
Jože Kumer se je rodil leta 1953 v Novem mestu, kjer je kasneje obiskoval osnovno in srednjo šolo, diplomiral pa iz slikarstva pri prof. Andreju Jemcu in prof. Milanu Butini na Akademiji za likovno umetnost Univerze v Ljubljani leta 1981. Šest let je služboval kot likovni pedagog na Centru srednjih tehniških šol v Novem mestu, a se nato odločil za pot samostojnega kulturnega delavca na področju slikarstva, kiparstva in ilustracije. Danes živi in ustvarja v Dolenjskih Toplicah, prav tam je več let vodil in organiziral tudi kiparske kolonije.
doc. dr. Ines Vodopivec